:: Stručný popis letounu ::
Letoun DV – 1 Skylark je ultralehký, jednomotorový, dvoumístný dolnoplošník s T ocasními plochami, tříkolým podvozkem a motorem v tažném uspořádání.
Je určen pro rekreační, kondiční a navigační lety. Provoz letounu se předpokládá pouze ve dne podle pravidel letů VFR za podmínek VMC. Certifikační základnou je předpis UL-2.
Letoun je zkonstruován jako celokovový z duralových profilů a plechů. Konstrukce je řešena jako poloskořepina tvořená přepážkami, podélníky a potahem. Jednotlivé díly jsou spojovány nýtováním trnovými nýty (silně namáhané spoje plnými nýty) popř. pomocí šroubů nebo čepů. Vybrané pevnostně významné díly a ocelové svarky jsou zhotoveny z letecké pevnostní oceli L-CM3 (případně jejích ekvivalentů). Pevnostně nepodstatné dílce (koncovky křídel, motorové kryty) jsou řešeny jako laminátové.
:: Nosný systém ::
Lichoběžníkové křídlo je jednonosníkové s pomocným nosníkem, na kterém jsou na stěžejkách zavěšeny křidélka a vztlakové klapky. V křídlech jsou umístěny palivové nádrže a křídlo je zakončeno laminátovou koncovkou. Křídlo se skládá z levé a pravé poloviny, připojené ke trupu vždy třemi závěsy.
Vztlakové klapky jsou řešeny jako sklopné, třípolohové. Neutrální poloha (0 stupňů), poloha vzlet (+10 stupňů) a poloha přistání (+40 stupňů).
:: Trup ::
Průřez trupu je v dolní části obdélníkový se zaoblenými rohy a v horní části eliptický. Integrální součástí trupu je kýl. Ve střední části trupu je prostor pro dvoučlennou posádku, krytý jednodílným odklopným překrytem z organického skla. Motorový prostor je oddělen od prostoru pro posádku ocelovou požární stěnou, na které jsou vytvořeny upevňovací body motorového lože.
:: Ocasní plochy ::
Ocasní plochy jsou typu T. Obdélníkové vodorovné ocasní plochy jsou tvořeny jednodílnou výškovkou, zavěšenou na stěžejkách na stabilizátoru. Stabilizátor je připojen pomocí čtyř šroubů ke konstrukci kýlu. Na levé polovině výškovky je na stěžejkách umístěna elektricky ovládaná vyvažovací ploška. Poloha vyvažovací plošky je signalizována elektrickým ukazatelem v kabině letounu.
Lichoběžníkové směrové kormidlo je zavěšeno na konstrukci kýlu na dvou čepech.
:: Podvozek ::
Hlavní podvozkové nohy jsou tvořeny kompozitovými pružinami. Kola hlavního podvozku jsou hydraulicky bržděná.
Příďová podvozková noha je odpružena pryžovým prvkem. Kolo je uloženo v duralové vidlici a je řiditelné. Rozměr pneu je stejný pro kola hlavního i příďového podvozku.
:: Pohonná jednotka ::
Letoun bude poháněn alternativně motory ROTAX 912, ROTAX 912S , ROTAX 914 TURBO nebo BMW R 1100. Motor je uložen přes silentbloky v trubkovém svařovaném motorovém loži přišroubovaném na zesílené uzly požární přepážky. Na motoru je použita pevná nebo za letu stavitelná vrtule (KAŠPAR s.r.o.).
:: Palivová soustava ::
Integrální palivové nádrže o objemu 2x 45l jsou umístěny v křídlech. Jsou nýtovány a lepeny z duralových plechů. Výbava palivové nádrže je tvořena: nalévacím otvorem, výpustným otvorem, odvzdušněním, odkalovačem a palivoměrem. Součástí palivové soustavy je dále třícestný palivový kohout, palivové filtry a na přání elektrické palivové čerpadlo.
:: Interiér kabiny ::
Letoun je vybaven dvěma čalouněnými sedačkami umístěnými vedle sebe. Sedačky jsou vybaveny stavitelným opěradlem. V pilotním prostoru jsou přinýtována oka pro čtyřbodové upínací pásy. Zavazadlový prostor je umístěn za sedadly posádky. Překryt kabiny je odklopný směrem vpřed a v otevřené poloze je držen dvojicí plynových vzpěr.
:: Elektrická instalace ::
Elektrický systém je jednovodičový s ukostřeným záporným pólem. Jako zdroj elektrické energie slouží generátor na motoru a bezúdržbová baterie o napětí 12 V. Palubní síť a jednotlivé okruhy jsou jištěny pomocí pojistek na palubní desce.
:: Přístrojové vybavení ::
Minimální přístrojové vybavení letounu
Letové přístroje
- rychloměr, výškoměr, variometr, příčný sklonoměr, kompas, ukazatele stavu paliva
Motorové přístroje
- otáčkoměr, teploměr oleje, teploměr hlav válců, tlakoměr oleje
:: Zvláštní vybavení ::
V letounu je provedena příprava pro zástavbu padákového záchranného systému. Používá se ZS firmy GALAXY (GRS 450 B-2).
Dále se předpokládá zástavba spojky pro vlekání kluzáků.
:: Základní rozměry letounu ::
:: Rozměry ::
Rozpětí 8,14 m
Délka 6,62 m
Výška 2,28 m
Šířka kabiny 1,09
Plocha křídla 9,44 m2
Plocha VOP 1,47 m2
Plocha SOP 1,02 m2
:: Hmotnosti a výkony ::
Prázdná hmotnost 275 kg
Maximální vzletová hmotnost 450 kg
Užitečné zatížení 170 kg
Maximální množství paliva 90 litrů
Maximální hmotnost zavazadel 25 kg
Maximální provozní násobky +4 / -2 (dle předpisu UL-2)
+6 / -3 (dle předpisu JAR-VLA)
Pádová rychlost bez klapek 79 km/h
Pádová rychlost s klapkami 64 km/h
Maximální nepřekročitelná rychlost 280 km/h
Maximální rychlost vodorovného letu 240 km/h
Cestovní rychlost 210 km/h
Stoupavost 8 m/s
Dostup 3650 m
Dolet (45 min. rezerva) 1000 km